Development planning of South Azadegan Field


تهیه طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با مدیریت شرکت تفاهم

شرکت تفاهم طی قراردادی، انجام مطالعات اولیه و تهیه طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی را به کارفرمایی شرکت گسترش انرژی پاسارگاد بر عهده گرفته است. این مطالعه از روزهای پایانی سال 1399 شروع شده و تا آخر خرداد ادامه خواهد داشت

شرکت تفاهم در این پروژه ضمن بکارگیری نیروهای فنی در دیسیپلینهای مرتبط، مدیریت فنی کار را بر عهده داشته و مسئولیت نهایی تهیه طرح توسعه و گزارش DPOP بر عهده این شرکت خواهد بود.

در این پروژه، توسعه فاز 2 میدان آزادگان با افزودن چاه‌های توسعه‌ای در مخازن سروک، گدوان و فهلیان و استفاده از روش‌های فرازآوری مصنوعی برای تولید از مخزن سروک مدنظر خواهد بود.

میدان آزادگان از بزرگترین میدان‌های نفتی ایران است که در منطقه دشت آزادگان، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از غرب اهواز، قرار گرفته است. این میدان در سال ۱۳۷۶ توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، در محدوده‌ای به وسعت ۲۰ در ۷۵ کیلومتر، کشف گردید. میدان آزادگان از غرب در مجاورت میدان مجنون عراق قرار دارد. میدان آزادگان جنوبی در واقع بخش جنوبی میدان آزادگان است که مساحتی در حدود 440 کیلومتر مربع را داراست. طرح توسعه این بخش از میدان هم اکنون با هدف ایجاد ظرفیت تولید، فرآورش و انتقال نفت 320 هزار بشکه در روز از لایه های سروک، کژدمی، گدوان و فهلیان از طریق حفر 185 چاه جدید توسط شرکت ملی نفت ایران در حال اجرا است.

نفت درجای آزادگان جنوبی حدود 2/28 میلیارد بشکه و نفت قابل استحصال آن در حدود 6/1 میلیارد بشکه برآورد می‌شود. درجه سنگینی نفت در این میدان از 22 تا 34 API می باشد. هم اکنون تولید این میدان روزانه حدود 85 هزار بشکه نفت خام می باشد که پس از فرآورش در واحد بهره برداری غرب کارون به تلمبه خانه غرب کارون ارسال می‌گردد. به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، توسعه این میدان با مشکلات فراوانی روبرو است.

اولین قرارداد توسعه این میدان با شرکت ژاپنی اینپکس، در سال ۲۰۰۱ میلادی امضا شد. پس از ۵ سال به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌های امریکا، فعالیت شرکت اینپکس در میدان آزادگان لغو شد. پس از آن در مهر سال 2010 توسعه همه مخزن‌های میدان آزادگان به شرکت ملی نفت چین (CNPCI) واگذار شد. و پس از تصویب طرح جامع تجدید نظر شده توسعه میدان (RMDP) عمليات توسعه ميدان آغاز شد. هم اكنون نيز با وجود خلع يد شركت ملي نفت چين، توسعه ميدان با مديريت شركت ملي نفت ايران مطابق RMDP تهيه شده براي فاز 1 در حال انجام است.